Jak jednym słowem opisać styl życia większości ludzi? Odpowiedź jest prosta – siedzący. Niestety, ale brak aktywności fizycznej rozprzestrzenia się jak wirus i dotyka coraz więcej grup wiekowych. Praca i szkoła wymuszają na nas siedzenie przez większość dnia. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń wynikających z braku ruchu. Z tego względu w społeczeństwie rozpowszechnia się trend prowadzenia zdrowego stylu życia, którego fundamentem jest aktywność fizyczna.

Jaką aktywność można podejmować?

Tak naprawdę każda aktywność jest dobra dla naszego zdrowia. Nawet zwykłe spacery pomogą zadbać o prawidłową postawę i masę ciała. Część osób decyduje się na więcej i rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem albo…idzie na siłownię. Treningi siłowe są bardzo niedoceniane, ponieważ kojarzą się ze sterydami i kulturystami. Wbrew stereotypom taki trening świetnie działa na nasze ciało i pomaga zadbać o prawidłową postawę oraz zredukować dolegliwości bólowe.

Dlaczego trening siłowy jest świetnym rozwiązaniem?

Trening siłowy bazujący na podstawowych wzorcach ruchowych pozwala wzmocnić mięśnie używane podczas codziennych czynności. Dzięki temu ciało będzie przystosowane do podejmowania trudów życia codziennego. Trening na siłowni pozwala także wyrównać dysproporcje pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi, a to one są przyczyną wad postawy. To jednak nie wszystko, bo z treningu siłowego płyną też mniej znane korzyści. Jedną z nich jest poprawa gęstości mineralnej kości, co zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ta zaleta jest szczególnie ważna dla kobiet, które ze względu na naturalne zmiany hormonalne są bardziej narażone na tę chorobę.

Czy trening siłowy zawsze musi być wykonywany na siłowni?

Oczywiście, że nie! Siłownia daje największe możliwości, jednak trening siłowy możemy wykonać również w domu. Podstawę mogą stanowić wszelkie ćwiczenia z własną masą ciała, do których niepotrzebny jest sprzęt. Jeśli jednak dysponujemy wolnym miejscem i funduszami, możemy zdecydować się na zakup podstawowego wyposażenia. Najlepszym wyborem będzie: ławka treningowa, stojaki, gryf, hantle, obciążenie i prosty drążek. Taki sprzęt pozwoli wykonać kompleksowy trening całego ciała, który pomoże zadbać o zdrowie.

Jakie ćwiczenia można wykonać w domowych warunkach?

Jeżeli dysponujemy wymienionym wyżej sprzętem, to jesteśmy w stanie zrobić wszystkie najważniejsze ćwiczenia. W swoim planie treningowym możemy umieścić między innymi:

– Przysiady

– Martwy ciąg

– Podciąganie

– Wyciskanie sztangi lub hantli

– Wyciskanie żołnierskie

Wykonując jedynie wymienione wyżej ćwiczenia, świetnie wzmocnimy ciało i przetrenujemy wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe. Oczywiście swój plan warto urozmaicić także o inne ćwiczenia, w tym te funkcjonalne.